Microsoft açıqladı: çox yaxında sıradan çıxacaq peşələr bunlardır
2026-02-16 | Accountsoft | 67
Microsoft-un süni intellekt üzrə baş direktoru Mustafa Süleyman yaxın 12–18 ay ərzində ofis işlərinin böyük hissəsinin AI tərəfindən yerinə yetiriləcəyini bildirib.
Musavat.com xəbər verir ki, Financial Times-a müsahibəsində o qeyd edib: kompüter arxasında görülən “ağ yaxalı” peşələr — hüquqşünas, mühasib, layihə meneceri və marketoloq kimi sahələrdə gündəlik tapşırıqların əksəriyyəti avtomatlaşdırılacaq.
Süleymanın sözlərinə görə, süni intellekt xüsusilə sənəd hazırlama, hesabat yazma, məlumat analizi və müştəri yazışmaları kimi rutin prosesləri insanlardan daha sürətli və ucuz icra edə bilir. Buna görə şirkətlər artıq bu istiqamətdə kütləvi keçidə hazırlaşır.
Bununla belə, o vurğulayıb ki, peşələr tam yox olmayacaq — insanlar daha çox qərarvermə, nəzarət və strateji planlaşdırma ilə məşğul olacaq, texniki və təkrarlanan əməliyyatları isə proqramlar icra edəcək.
Ekspertlər hesab edir ki, bu dəyişiklik yeni ixtisasların yaranmasına da səbəb olacaq: AI nəzarətçisi, avtomatlaşdırma meneceri və “prompt mühəndisi” kimi peşələr yaxın illərdə əmək bazarında geniş yayılacaq.